Cilt Bakımında Argan Yağının Faydaları

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan argan yağı ile ilgili uzun süredir bir yazı yazmak istiyordum, biraz geç olsa da argan yağını kısaca anlattığım yazımı aşağıda okuyabilirsiniz, iyi okumalar.

Argan Yağının Faydaları
Saç ve cilde muhteşem faydaları olan, zengin geçmişe sahip, nadir bir yağdır. Patentli argan yağı bulmakta zorlanınca sizin için gittik ana vatanında inceleme yaptık ve argan yağını en doğal kullanan ürünleri bulduk. Argan’ın ana vatanı Fas’tır ve %80’i kadınların kurduğu bir kooperatif tarafından toplanmakta ve işlenmektedir. Argan yağı o kadar değerlidir ki literatürde sıvı altın olarak geçmektedir.
Argan yağını zengin nitelikleri ile güzellik sektöründe çok kullanılan bir içerik haline gelmiştir ve en iyi kullanan firmalardan biri “Morjana France” Firması olduğunu öğrendik. Morjana France’ın diğer firmalardan farkı argan yağını direk olarak Faslı lokal kadınların kurduğu kooperatiflerinden alması ve Fransa’da laboratuvarlarında doğallığını bozmadan kozmetik ürünlerine içerik olarak kullanmasıdır. Eğer 100% doğal argan yağı arıyorsanız Morjana France’ın “Argan Oil” ürünü tam size göre. Morjana France’ın zengin ürün gamı bütün dünyada seçkin SPA ve kliniklerde oldukça popüler. Bunda da Firmanın %100 doğal içerikler kullanması en önemli etken tabi ki.

Şimdi size argan yağının nasıl elde edildiğini anlatacağım. Evet, argan yağı Fas’tan gelmektedir. ‘Hayat Ağacı’da denilen Argan Spinosa ağacından elde edilmektedir ve bir ağaç 450 yıl yaşayabilmektedir! Argan yağı hayvanlara yemek, insanlara besin ve birçok aileye de gelir sağlamaktadır.
Argan yağı, E vitamini açısından çok zengindir. Bu, argan yağını aranan bir ürün yapan özelliklerden sadece biridir. Birçoğumuz E vitaminin, serbest radikalleri nötralize eden bir antioksidan içerik olduğunu bilir. Argan yağı %80 doymamış yağ asitleri içerir ki bu da cildin hidro lipid nem tabakasını onarır. Argan yağı aynı zamanda %0,8 sterol veya sterolins içerir. Sterolins cildin metabolizmasını güçlendirir, inflamasyonu azaltır ve nem tutma oranını arttırır. Ve diğer bir aktif içerik de triterpenoidsdir. Bu da cilde koruma sağlayarak doku onarımı (skar), anti-inflamasyon, güneş koruma ve dezenfektasyon sağlar.

Bu kadar Latince terimden sonra belli başlı faydalarını kısaca özetleyelim:
– Cildi nemlendirme ve yenileme,
– Cildin elastikiyetini arttırma,
– Cildin renk tonunu eşitleme,
– Güneş lekeleri, izler, skarlar, çatlak tedavilerinde iyileştirici etki sağlama,
– Egzama ve psoarisde rahatlatıcı anti enflamatuar özelliği,
– Bütün cilt tiplerinde cildi dengeleyici özellik.

Argan yağı nasıl kullanılır?
Kullanımı çok kolay. Cildinize sabah ve akşam 1-3 damla yeterlidir. Aynı zamanda saçlarınıza da sürebilirsiniz. Saçlarınızın güçlenip nemlendiğini göreceksiniz. Basit tutun ve bırakın yağ mucizesini gerçekleştirsin!
Güzellikle kalın…
Zübeyde Nacar

Hakkında Essi Güzellik | Bilgi Danışmanı

Hakkımızda sayfam yakında eklenecek. Teşekkürler..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*