Leke bakımlarında etkili yöntemler: Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon

Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon uygulamaları leke tedavilerinde kullanılan ve profesyonel bir uzmanla birlikte harikalar yaratan teknolojilerdir. Bu yazımda bu uygulamalardan bahsederek, siz okurlarımızı tedavinizle ilgili doğru aktaracağım.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling; meyve asitlerinden elde edilen alfa hidroksi asitler ve laboratuvarlarda elde edilen beta hidroksi asitler ile cildimizi yüzeysel bir şekilde soyarak yenileyen etkili bir peeling çeşitidir. Alfa hidroksi asitlerine ilaveten şeker kamışından elde edilen glikolik ve sütte bulunan laktik asit ile de uygulanabilir. Bu peelingin içinde bulunan asit grupları epidermis’i de etkilediğinden hücresel yenilenmede ve yüzeysel lekelerin giderilmesinde oldukça başarılı olur. Beta hidroksi asitler ise akne, siyah ve beyaz nokta tedavilerinde tercih edilir.

Kimyasal peeling uygulamasında öncelikle cilt temizlenir ve ardından cilde uygulanacak asit sürülür. Sürülen asit ciltte kısa bir süre bekletildikten sonra ciltten özel bir solüsyonla uzaklaştırılır. Kişi uygulamadan sonra günlük hayatına hemen dönebilir.

Not: Kimyasal peeling’in kış aylarında uygulanması tavsiye edilir. Eğer kişi kendini güneşten çok iyi koruyabilecekse yazın yapılmalıdır.

Mikrodermabrazyon Nedir?

Mikrodermabrazyon; alüminyum oksit mikrokristalleri püskürten yüksek basınçlı cihazlarla yapılan etkli bir peeling çeşididir.Bu peeling sayesinde, öncelikle cilde herhangi bir zarar vermeden yüzeysel tabaka soyulmaktadır. Sonrasında ise ortaya çıkan ölü hücreler cihazın vakum sistemiyle emilerek cilt arındırılması sağlanmaktadır. Bu işlemler esnasında cildin kan dolaşımı ve kolajen sayısı artmakta , bazal tabakadaki hücre bölünmesi hızlanmakta ve canlı, taze bir cildin ortaya çıkması sağlanmaktadır.

Mikrodermabrazyon aynı zamanda cilt kırışıklıklarının ve cilt yüzeyindeki düzensizliklerin giderilmesinde, sivilce, yara ve yanık izlerinin hafifletilmesinde; düzenli olarak uygulandığında ise ortadan tamamen kaldırılmasında kullanılan anti-aging etkili bir tedavi yöntemidir.

Leke tedavisi, eğer lekeler çok ağır değilse mikrdermabrazyon ve kimyasal peeling ile yapılır ve çok da iyi sonuç almak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar; iyi uzman estetisyen, iyi ekipman, iyi dermokozmetik, hijyenik hizmet ve düzenli tedavi sürecidir. Bunların hepsi hakkıyla sağlanıyorsa lekelerinize elveda diyebilirsiniz…

Hakkında İnci Yalçın | Uzm. Eğitmen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*