Paraben ve Silikon içeren ürünlere dikkat!

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere kozmetik ürünlerin içinde bulunan paraben ve silikonun zararlarından bahsetmek istiyorum. Hatta sadece kozmetik ürünlerin içinde olmamakla birlikte tükettiğimiz yiyeceklerin içeresinde dahi bulunan parabenin insan sağlığına zararlarını birlikte inceleyelim…

PARABEN NEDİR?                                                                         

Birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde kullanılan, düşük maliyetli zararlı bakteri ve mantar üremesini engelleyen ayrıca ürünlerin raf ömürlerini uzatan koruyuculara paraben diyoruz. Paraben hem zehirli hem de toksin özelliği taşırlar. Deride egzama gibi tahriş ve alerjik tepkimelere neden olurlar. Vücutta östrojen hormonunu taklit eden madde olarakta bilinmektedir.   Paraben adlı madde, sadece uygulandığı yerin yüzeyinde kalmamakla birlikte cildimize, dokularımıza, kan ve idrarımıza dahi geçtiği klinik olarak tespit edilmiştir.

PEKİ YA PARABENİN DERİDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Parabenler, hassasiyeti olan kişilerde egzamaya yol açabilir. Tıpkı nikel alerjisi olanların imitasyon takı takmaması gibi düşünebilirsiniz bu alerjiyi. Ayrıca egzamalı cilde uygulandığında da reaksiyona yol açabilir. Ama buradan herkesin cildine zararlı olduğu çıkarımı yapılamaz.

Sizlere bir araştırmadan söz etmek istiyorum…

Geçtiğimiz 2011 Yılının Kasım ayında yapılan, kadınlarda kozmetik ürünlerin kullanımı ile kandaki paraben düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştıran 332 kişi üzerinde yapılmış bir çalışma yayınladı. Bu çalışmada deneklerin %22 ‘sinde kanda ethyl paraben ve %29’unda proply paraben saptandı. Üstelik kozmetik ürünlerin kullanım sıklığı arttıkça kanda paraben düzeyinin de arttığı paraben silikon 1görüldü.

Birazda silikonlardan bahsetmek istiyorum…                  

İşte bu gerçekten de tehlikeli bir madde! Daha çok şampuanlarda (özellikle düzleştirici ve yatıştırıcı alanlarda), fondötenlerde (pudra, kapatıcı, allık vs…) gibi kozmetik ürünlerin %80’inde bulunuyorlar. Hani bazı fondötenlerin kullanımı çok basittir uyguladığında bizi mutlu eder ve pürüzsüz bir şekilde görünüm sağlar ve kayar gider işte bu etkiyi sağlayan silikondur. Maalesef cilt üzerinde, plastik film gibi bir tabaka oluşturup cildin nefes almasını engeller. Buda bize sivilce, siyah nokta, komedon olarak bize geri döner. Bunun için temizlemeye çok dikkat etmek gerek, sadece ıslak mendille veya yüz yıkamakla asla yeterli olmaz.

Neredeyse bütün kozmetik içeresinde bulunan paraben ve silikonun zararlarına karşı nasıl kendimizi korumalıyız?

İşte tam burada biz devreye giriyoruz, yani ESSİ…

Essi şubelerinde bulunan Renlive ve Morjana France ürünleri ile tanışın. Renlive ve Morjana France ürünlerinin içersinde paraben ve silikon bulunmaz tamamen dermokozmetik ürünlerdir. Rahatlıkla kendinizi işin uzmanlarına teslim edip ışıl ışıl bir cilde sahip olmak isteyen herkesin gönül rahatlığıyla cilt bakımlarını yaptırabilir ve ürünlerimizi kullanabilirler.

Unutmayın sizin sağlığınız, sizin tercihleriniz. Herkese sağlıklı ve mutlu günler…

Uzman Estetisyen Elvan TURGUT

Hakkında Elvan Turgut | Uzm. Estetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*