PODİATRİ NEDİR?

 

Podoloji; ayak sağlığı ile ilgilenen ve ayak sorunlarına tedaviler sunan bilim dalıdır. Yazılı tarihi 1630’lara kadar uzanmaktadır. Kelime olarak eski Yunanca’da podos (ayak) ve logos (bilim) kavramlarından türetilmiştir.

Hippokrates’in ayak sorunları ve nasırla ilgili rahatsızlıklarının konu edildiği belgeler günümüze kadar gelmiştir. Bu da bize insanlık tarihinin binlerce yıldır ayaklarda nasır, tırnak batması gibi sorunlardan muzdarip olduğunu ispatlamaktadır.

Hayatımız boyunca,  bedenimizin yükünü taşıyan ayaklarımızın sağlığı ülkemizde çok ihmal edilen bir konu. Yeterli sayıda eğitimli uzman olmadığı için birçok kişi ayak- tırnak hastalıkları ve deformasyonlarına dayalı sorunlarını ‘yanlış’ yöntemlerle çözmeye çalışmaktadır. Avrupa’da çok yaygın bir uygulama alanına sahip olan podoloji, ülkemizde hem eğitim hem uygulama açısından henüz çok tanınmıyor. Ancak ayak sağlığının önemine dair farkındalık arttıkça podoloji alanında eğitim ve istihdam olanaklarının yaygınlaşmaya başladığını söyleyebiliriz.

Podoloji Neden Gerekli?

Genelde insanlar ayak sağlığı sorunları ile ilgili hastanelerde ortopedi, dermatoloji, hatta estetik cerrahiye başvurmaktadırlar. Ancak bu alanlar ayak sağlığında tedavi denildiğinde, tam karşılığını hastaya veremeyebilir. Örneğin, ayakta siğil şikayeti kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği halde, cerrahların ‘öncelikli’ müdahale edeceği vakalar arasında sayılmayabiliyor. Ya da ileri seviyelerde batık tırnak sorunlarında cerrahların müdahale etmesi gerekiyor. Ancak yapılan işlem oldukça ağrılı ve zorlu olabiliyor. Bu da hastanın iyileşme döneminin uzun sürmesine sebep oluyor.

İşte bu gibi sebeplerden podolojinin ortaya çıkmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Podoloji, herhangi bir cerrahi operasyona ihtiyaç duymadan, özel cihazlarla ağrısız- kanamasız uygulamalar yapabilen bir tedavi imkanı sunmaktadır. Bu sayede kişiler günlük hayatlarına sorunsuz devam edebilmektedir. Batık tırnak sorunlarında, kişileri anında ağrıdan kurtararak, tırnağın yatağında sağlıklı şekilde uzamasını sağlar.

Podoloji İşlemleri Pahalı mıdır?

Podoloji, kişilerin genel sağlığına birebir etki eden ayak sorunlarında ağrısız ve hızlı çözümler bulabildiği, kalıcı olarak tedavi sağladığı için düşük maliyetli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Not: Bu yazı uzmanımız Onur Barış’ın bilgilendirmeleriyle kaleme alınmıştır.

Hakkında Güneş Aköz

2 yorum

  1. İlk seansıma girdim güler yüzlü yaklaşımları beni rahatlattı umarım hep böle devam eder teşekkürler masimum estetik.

    • Essi Güzellik | Bilgi Danışmanı

      Çok teşekkür ederiz, London Podiatry Clinics ile yaptığımız işbirliği ile birlikte medikal ayak bakımı konusunda daha da güçlendik. Sağlıklı ve etkili medikal ayak bakımı işlemleri için Essi’yi tercih edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*