Tüy Sorunlarında Nereden Nereye…

Tüy Sorunlarında Nereden Nereye?!

Şekerli tariflerden, kurutma lazere giden ‘kıl köklerinin’ yolculuğu…

İstenmeyen tüyler, tarihin en eski sorunlarından biri. Güzellik, ihtişam, cazibe ve kişisel özgüven gibi konularda etkin bir rolü olan ‘tüy’ sorunu, hiç de kıldan tüyden bir meseleden sayılmıyor.

Tarih boyunca uygulanan şekerli karışımlar, bitkisel tarifler; ilerleyen zamanlarda ağda, jilet, tüy dökücü krem, epilatör gibi çareler hep aynı noktaya parmak basıyordu: ‘İyi de bu kıl sorununa kalıcı bir çözüm yok mu?’

Elbette vardı. 1964’te lazer ışığının icadı; ardından 80’lerde lazer uygulamalarının ilk denemeleri derken, konu günümüzde herkes için kolay ulaşılabilir olan ‘lazer epilasyon yöntemlerine’ geldi. Lazer epilasyonun temel prensibi, kıl köklerinin lazer ışınları ile yok edilmesi üzerineydi. Işığın spesifik bir dalga boyu ve çarpma süresi ile kıl köklerinin bulunduğu hedef deri üzerinde en az etkiyi oluşturması sağlanıyordu. Böylece kılın büyümesini sağlayan kıl kökü ve siyah madde melanin pigmentini yok ediyordu.

90’ların sonunda bu işlem artık ticari olarak kullanılmaya başlandı.

Lazer ve epilasyon kelimeleri yan yana geldiğinden beri, kadınlar için yeni bir çağ başlamış oldu. Pardon, düzeltiyoruz; kadınlar ve erkekler için.  Lazer epilasyon, ‘istenmeyen tüy’ sorununa tüy’ gibi hafif bir çözüm olarak hayatımıza hızlıca girmişti. Ve tüylenme tedavisinde kullanılan en büyük medikal teknolojilerden biri sayılan ‘lazer epilasyon’; ağda, tıraş ve diğer yöntemlere göre çok daha etkili bir sonuç vermesi sayesinde, çok geçmeden yaygın bir hale geldi.

Fakat mükemmeli, kusursuzu arayan insanoğlu bununla da yetinmedi. Daha pürüzsüzü, daha konforlusu, hiç can yakmayanı, mevsim ayırt etmeksizin yaz-kış yapılanı, kısa sürede etkili sonuç vereni; kısacası aynı lazer epilasyonun daha ileri teknolojilisi hasretle bekleniyordu.

‘Çözüm kurutarak yok etmek’

Elbette teknolojinin ilerlemesiyle, lazer epilasyonda heyecan uyandıran gelişmeler oldu. Güzel cihazlar ve yöntemler ortaya çıktı.

İşte bu yöntemlerin en sonuncusu ve gözdesi ‘kurutma lazer’

Kurutma lazer, AlmaBeauty’den Remove cihazının patentli glacial teknolojisi ve patentli SHR teknolojisi işbirliğiyle, beklenen haberi verdi. Acısız ve deriye hiç zarar vermeyen seanslar kadınlar ve erkekler için artık hayal değil. Üstelik alışıldık lazer epilasyonlarının ‘mevsim’ kısıtlamasına farklı bir alternatif geliştirildi. Yaz-kış demeden hiçbir yan etkiye maruz kalınmadan işlem yapılabiliyor. En özet haliyle, kurutma lazer, klasik lazer epilasyonundaki gibi kıl köklerini yakmak yerine, deriyi koruyarak kıl köklerini kurutmayı hedefliyor.  Kurutma lazer teknolojisinin çalışma prensibiyle ilgili daha fazlasını öğrenmek için şu yazıya göz atabilirsiniz.

Kurutma lazerden sonra sadece tüy sorununa bakış açımız değişmiyor, tüm hayatımız da değişiyor. Kurutma lazerin hayatımızda neleri değiştirdiğini de bir sonraki yazımızda anlatalım.

 

 

 

 

 

Hakkında Güneş Aköz

2 yorum

 1. Hangi lazer cihazını kullaniyorsunuz

  • Essi Güzellik | Bilgi Danışmanı

   Merhabalar,
   Essi şubeleri kurutma lazer epilasyon teknolojisini kullanıyor, ince tüyleri de gören bu teknoloji sayesinde acısız ve etkili bir epilasyon işlemi tecrübe ediyorsunuz.
   İyi günler dileriz..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*