Yağlı Ciltler İçin Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

Bu haftaki konumuz yağlı ciltler, gelin öncelikle yapılacaklar/yapılmayacaklara geçmeden yağlı ciltlerin altında yatan gizli sebeplerine bir göz atalım.

 • Yanlış ürün kullanımı
 • Hormonal değişimler
 • Solaryum veya güneş
 • Stres
 • İlaçlar
 • Mevsim değişiklikleri
 • Genetik

Tabi yağlı ciltlerin de bir avantajı var, o da kuru ciltlere nazaran daha çok kolajen içermesi ve daha geç kırışıklıkların oluşmasıdır. Ama yine de uygun bakım önerileri ile hem cildinizin yağ dengesini sağlayabilir, hem de yaşlanmayı ertelemeye devam edebilirsiniz.

Size yağ dengesini sağlamak ve akneden kurtulmak için 3 basit önerim var:

 1. Yumuşak bir cilt temizleme ürünü kullanın ve bu işlemi sabah akşam tekrarlayın!
  Yağ üretimi vücudunuzun cildini koruma yöntemidir. Cildiniz herhangi bir hasar veya çizilme hissederse, fazla yağ üreterek koruma bariyeri oluşturmaya çalışır. Yağlı cilde sahip olanların genellikle düştüğü hata saat başı cilt temizlemedir. Ama bu aşırı temizlik ve sert temizleme ürünleri cildini daha fazla yağ üretmek için alarma geçirmekten başka bir şey yapmıyor!
  Bunun çözümü yumuşak bir temizleme solüsyonu bulup, sabah akşam temizlemektir. Bu kadar!
 1. Akşam bakım rutininize yağ, evet yanlış duymadınız yağ dâhil edin!
  Cildiniz he ne sebeple yağ üretiyorsa üretsin, cilde kolayca emilebilen hafif bir yağ uygularsanız, cildinize şu mesajı vermiş olursunuz; cildinizin yağ üretimine ihtiyacı yok! Cilt için önerdiğimiz değerli yağlar: çay ağacı yağı, argan yağı, jojoba yağı, fındık yağı.
  Benim şu an en çok tavsiye ettiğim akne noktalarına Courtin Çay Ağacı Yağı, onun dışında da cilde 5 damla Morjana Argan Yağı. Bu söylediklerimi 2 hafta uygulayın, 2 hafta sonunda cildinizdeki değişime inanamayacaksınız.
  Sabahları kullanmanız gereken nemlendiricilerin yağsız olması (oil free) gerekir. Bu nemlendiriciler cildinizi parlatmayacağı gibi nemli, sağlıklı bir görüntü de sağlayacaktır.
  Ben nemlendiricinin içindeki güneş korumadan ziyade, onun ayrıca kullanılması gerekir.  O yüzden nemlendiricinizin üzerine gene su bazlı, minimum 30 SPF’li  bir koruyucu kullanın.
 1. Akne ve Bakteri ile Savaşmak için Esansiyel yağlar kullanın;
  Gördüğünüz gibi yağla savaşmak için gene yağ kullanıyoruz. Bu da doğanın bize sunduğu olağanüstü zenginlik sayesinde olmaktadır. Esansiyel yağlar yağ dengesini oluşturmak ve tıkalı gözeneklerde oluşan bakteriyi yok etmek için bire birdir. Ben problemli bölgelerde kullandığım yağları damlalıkla kullanıyorum. Böylece yağlarımızı da bakterilerden korumuş oluyoruz.
  Size Önereceğim Esansiyel yağlar: Ylang ylang, lavanta, melaleuca (çay ağacı), bütün sitrus yağları (bunları sadece akşam kullanınız çünkü ışığa karşı hassasiyetleri vardır).

Sivilce ve akneden uzak durmak için şu önerileri de dikkate alın:

 • Sıklıkla yastık yüzünü değiştirin
 • Havlularınızı günlük yıkayın
 • Cildinize ellemeyin!
 • Daha baş vermemiş sivilceleri sıkmaya çalışmayın (ne dediğimi anladınız 🙂 maalesef bu şekilde bakteriyi parçalayarak yayarsınız).
 • Parlamayı alan mendil veya kâğıtlardan uzak durun, çünkü bunlar da bakteriyi ciltte daha aşağı iter ve akneleri kronikleştirir.
 • Mümkün olduğu kadar az makyaj yapın ve az kapatıcı kullanın.
 • Kil bazlı maskeler ciltteki yağı ve gözenekleri temizleyecektir. Ama sonrasında cildiniz yenilemek için nemlendirici bir ürün veya söylediğim yağlardan kullanın.

Ya yukarıda söylediklerimi yapın ya da 50 yaşına kadar bekleyin. Siz bir şey yapmazsanız da doğa size müdahale edecek ve bu seferde kuru ciltle uğraşacaksınız, ki bu da başka bir yazı konusudur…

Sevgiyle kalın…

Hakkında Essi Güzellik | Bilgi Danışmanı

Hakkımızda sayfam yakında eklenecek. Teşekkürler..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*